XMTD-2002 PID Digital Temperature Controller Microcomputer Thermostat 220V 0-399℃
Product Code: ISN007
Category: Sensor & Controller
Brand: China_KKK-S Instrument co Ltd.
Discount: 0% OFF
Availability: Stock Available
3500 TK.
Order by Call
Features:
XMT series digital display temperature controller has high accuracy and good reliability,
It is easy to install, and has good shock resistance and strong anti-interference ability.
It can measure and automatically control temperature ranging from 0℃ to 399℃.
Specifications:
Model: XMTD-2002
Measurement Range: 0-399℃
Measurement Accuracy: 0.5
Accuracy: Class 1.0, set and display ≤±1.0%F.S ± 1 digit
Cold End Compensation Error: ≤±2℃ Temperature Coefficient: ≤0.05%/℃
Control Point Non-sensitive Area: <0.5%
PID Regulation: Output 0~10mA (or 4~20mA), load resistance 800 ohms (or 250 ohms)Pulse output amplitude is greater than 3V, width is greater than 40us zero-crossing pulse or phase shift pulse.
Contact Capacity: AC250V/5A (resistive load) drive SSR; Drive current is greater than 15mA, no-load voltage is greater than 9V, cycle about 2S.
Over-limit Alarm: Input more than set value ± 2-5% of full range
Working Power Supply: 220V±10%, 50Hz, power consumption is less than 5W
Operating Environment: 0~60℃, ≤85%RH indoor with no corrosive gas
Size(L*W*H): 10.5*7.2*7.2cm/4.1*2.8*2.8in
Weight: 351g(approx.)
Package Includes:
1 x Temperature Controller
1 set x Screw Accessories
Features:
Specifications:
Model: XMTD-2002
Measurement Range: 0-399℃
Measurement Accuracy: 0.5
Weight: 351g(approx.)
Package Includes:
1 x Temperature Controller
1 set x Screw Accessories
Watch this video it will give you a clear idea about this product.
Log in before Reviewing
Login
Related Product
14500 TK
In Stock
CB067-5K-S01 15kg Load Cells
950 TK
In Stock
Photoelectric Sensor 24V DC with Reflector_Omron
Resistance Thermometers Head Type Rtd Pt100 Sensor - 6 inch
950 TK
Photoelectric Sensor 220V AC without Reflector_Omron